נאבקים נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי

  • women_song_event_img 2246

הקרן החדשה פועלת מאז הקמתה להעצמת נשים, לקידום מעמד האישה וזכויות הנשים בישראל. מאז 1980 פועלת הקרן כחממה עבור עשרות ארגונים פמיניסטיים המקדמים ברמה המקומית, האזורית והארצית  את זכויות הנשים בישראל. פעילותה של הקרן בתחום זה רחבת היקף וכוללת, בין היתר, תמיכה בעשרות ארגונים המקדמים את מעמד הנשים בכל שדרות החברה הישראלית.


פעילותה של הקרן בנושא מעמד הנשים בישראל היא רבת שנים. בשנה שעברה פרסמו המרכז לפלורליזם יהודי והתנועה הרפורמית בישראל, בתמיכת הקרן, מחקר בנושא הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי בישראל. המחקר העלה כי "ישנה מגמה של יצירת הפרדה גם במקומות שבעבר נחשבו מרחב ציבורי טבעי לחלוטין הפתוח לגברים ולנשים כאחד".


הקרן ומגוון הארגונים הנתמכים על ידה ניצבים בחזית המאבק נגד הנסיונות האחרונים לצמצם את מקום הנשים במרחב הציבורי הישראלי (הפרדה בקווי האוטובוס, איסור כניסה למקומות ב"לבוש לא צנוע", מחיקת תמונות נשים ממודעות, יציאת חיילים מאירועים הכוללים שירת נשים).


נוכח האירועים האחרונים וההחמרה הנוספת בנושא ההפרדה החליטה הקרן לחלק מענקים למגוון ארגונים דתיים וחילוניים הפועלים נגד הדרת נשים. 9 ארגונים יזכו לתמיכה כספית של יותר מ-35 אלף דולר במסגרת מענקי החירום.


בין הארגונים והפרויקטים שיזכו למענק:

  • "תנועת הירושלמים" - עבור זיהוי, תיעוד ופרסום עדויות להדרת נשים; קמפיין פוסטרים של נשים להשבתן למרחב הציבורי.
  • "קולךְ" – עבור עלון ל- 4500 בתי כנסת הכולל מאמרים הלכתיים של רבנים ונשות הלכה, בדבר הזכות של נשים לשירה ויחס ההלכה לנשים.
  • "הפורום החילוני" (ירושלים) – עבור 3 אירועים ציבוריים ברחובות, בתל אביב ובכפר יונה שיעסקו בהדרת נשים ובדרכים למגר בתופעה.
  • שראל חופשית" שקיימה כבר מספר אירועים ציבוריים בתמיכת הקרן, ובראשם אירועי שירת נשים בירושלים.  

כמו כן, הקרן השיקה קמפיין חדש הפונה לקהילות היהודיות ברחבי העולם להצטרף אליה ולהשמיע קול נגד הדרת נשים. במסגרת הקמפיין החדש אנו קוראים לנשים ולגברים הקשורים לישראל, ושמודאגות מהנסיונות המתמשכים להרחיק את הנשים מהמרחב הציבורי בכלל ומהרחוב הירושלמי בפרט, להצטלם כשהן אוחזות שלט ועליו הכיתוב "Women should be seen and heard". מאות תמונות הועלו עד כה לאתר, שזכה עד כה לאלפי "לייקים".


להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • WomenSeenHeard9