אודות התוכנית

  • ילדים אוהדי כדורגל

ציבור אוהדי הכדורגל בישראל מפגין לעיתים קרובות את גילויי הגזענות הקשים ביותר בחברה הישראלית. הקריאה "מוות לערבים", היא דוגמא אחת לכך. אבל משחק הכדורגל נהנה ממעמד מיוחד בחברה הישראלית והוא אחת הזירות הבודדות המציעות הזדמנות שווה ליהודים וערבים, ואנחנו בקרן מאמינים ששינוי שיתחיל במגרשי הכדורגל יחלחל הלאה לשאר שדרות החברה. שינוי שכבר קורה לאט במגרשי הכדורגל יצמח ויהפוך לגשר של חיים יחד בהבנה וכבוד הדדי.


באפריל 2003 החלה הקרן החדשה לישראל ביוזמה חדשנית וייחודית, אשר מטרתה לחשוף ולעקור מן השורש גילויי גזענות והסתה במגרשי הכדורגל במחזורי הליגה הלאומית וליגת-העל. בכדי להפיח חיים ביוזמה, גויס צוות מגוון מבחינה אנושית של כ-50 מתנדבים, אשר שימשו כמשקיפים ביציעי הכדורגל. המשותף להם הוא שכולם אוהדי כדורגל המחויבים למאבק העיקש לביעור תופעות הגזענות והאלימות בספורט.


המשקיפים ישבו ביציעי הכדורגל כדי לתעד גילויי גזענות, הסתה ואלימות. הם דיווחו מהמגרשים על קריאות גזעניות המכוונות כלפי שחקנים על רקע מוצאם, דתם, הגזע או הלאום שלהם, על אלימות פיזית, על הנפת שלטים בעלי מסר גזעני ומסית, על שירים גזעניים ועוד. על בסיס דיווחי המשקיפים מפורסם לציבור בכל שבוע 'מדד הגזענות והאלימות במגרשי הכדורגל'.

***

התכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים', מייסודה של הקרן החדשה לישראל ובשיתוף עם אגף קהילה ומניעת פשיעה במשרד לביטחון הפנים – מצילה, מינהל הספורט וההתאחדות לכדורגל. הפעילות היא פרי יוזמת ארגוןfare  ( (Football Against Racism in Europe המשמש זרוע של אופ"א במאבק למיגור הגזענות והאלימות מן המגרשים. בשנת 2006 התכנית יזמה את הצטרפותה של מדינת ישראל לארגון, ומאז ישראל נוטלת מדי שנה חלק בשבוע המודעות.


להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר.