לא הכל שחור: הישגי החברה האזרחית במושב הכנסת האחרון

  • 04/08/2016
    • kneset 2

מושב הכנסת שנחתם אתמול הביא איתו גל עכור של חקיקה אנטי דמוקרטית. קל להתייאש. קל- אבל אסור, כי לצד המהמורות יש כל הזמן גם הצלחות, הישגים וניצחונות שהובילו ארגוני החברה האזרחית. המאבקים המשותפים שלנו נושאים פרי.


אנחנו גאים להביא בפניכם רשימה חלקית של הישגים: החוקים שחוקקו, החלטות שהתקבלו ומהלכים שיביאו בתקווה לשיפור חייהם של אזרחי ישראל בכל הנושאים: חינוך, רווחה, תרבות, צדק חלוקתי, נגישות לבריאות, חופש הביטוי וההפגנה. כל הנושאים בהם הקרן עוסקת בכמעט 40 השנים האחרונות.


1. התכנית לתיקון האפליה במנגנוני הקצאת התקציבים לחברה הערבית (החלטה 922): בעקבות מאבק ארוך שנים של עמותת סיכוי, ועד ראשי הרשויות הערביות, אנג'אז והמרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי החליטה הממשלה לאשר תכנית בהיקף של כ-10 מיליארד שקלים שמטרתה לצמצם את האפליה העמוקה ממנה סובלים כיום אזרחי ישראל הערבים. הממשלה תשקיע בתחומי החינוך, רווחה, דיור, תרבות, תשתיות ותחבורה ציבורית ועוד. אנו מברכים על החלטה זו!

2. צדק חלוקתי בחינוך ובתרבות, וייצוג שווה בתכנית הלימודים- ועדת ביטון: הקרן גאה לתמוך בקואליציית לבי במזרח, בקשת הדמוקרטית המזרחית, בארגונים אחותי- למען נשים בישראל, העוקץ, ולאחרונה גם בתנועת תיקון וב"כל ישראל חברים, שפועלים כבר שנים ארוכות למען קידום צדק חלוקתי בחינוך ובתרבות וחלוקה צודקת יותר של קרקעות והכנסות, הקטנת פערים, השמעת קולן של אוכלוסיות מוחלשות, ועוד. בזכות פעילים מסורים אלו החליט השנה שר החינוך להקים את ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, ובתקווה מסקנות הוועדה אכן ייושמו במלואן.

3. צדק חלוקתי בקרקעות- חלוקה צודקת של הכנסות מארנונה במועצה אזורית תפן: בזכות מאבק לא מתפשר של פורום הקרקעות לצדק חלוקתי, עמותת סיכוי והמרכז האלטרנטיבי לתכנון בחברה הערבית, הפועלים בתמיכת הקרן, הודיע השבוע שר הפנים אריה דרעי כי המועצה המקומית תפן תחלק 80% מהכנסות הארנונה שלה לרשויות המקומיות הסובבות אותה, ביניהן מעלות תרשיחא, יאנוח ג'ת ומעלה יוסף.

 

4. הגדלת סל התרופות: חדשות טובות לכולנו- סל הבריאות עומד לגדול. כלומר, יותר תרופות ושירותים שנקבל כולנו. בשני העשורים האחרונים עוסק מרכז אדוה בהעלאת המודעות לשחיקת סל השירותים ולצורך בהגדלתו. לאחרונה החליטו שרי הבריאות והאוצר להכפיל את תקציבו של סל הבריאות לאזרח. כל הכבוד!

 

5. מצעד הגאווה בירושלים: למרות הסערה הציבורית שליוותה אותו, מיעוט המשאבים שהוא מקבל יחסית למצעד התל אביבי וביטול המצעד הבאר שבעי, הצליח השנה הבית הפתוח להביא 25,000 איש למצעד הגאווה הירושלמי שציין שנה להירצחה של שירה בנקי ז"ל. אנו גאים לתמוך במצעד ובצועדים!

 

6. החוק להתחדשות עירונית: לאחרונה עבר בכנסת חוק ההתחדשות העירונית, חוק עליו עובד פורום דיור ציבורי הפועל בתמיכת הקרן בשנה האחרונה. החוק ימנע את הגלייתם וגירושם של דיירי הדיור הציבורי מדירות חדשות או מדירות שעוברות תהליך של התחדשות עירונית. אנו גאים בפעילות השוטפת והאדירה של הפורום למען זכויות זכאי הדיור הציבורי בישראל!

תגיות:

להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות